Saç ekimi nedir? Kadınlarda saç ekimi yapılmakta mıdır? gibi sorular son dönemlerin sık sorulan soruları arasında yerini almıştır. Her ne kadar saç ekimi genetik faktörlerle saç kaybı yaşayan erkeklerin oldukça sık başvurduğu bir tedavi yöntemi olsa da kadınlarda saç ekimi yaptırabilirler.

Kadınlar için saç önemli bir aksesuardır. Saçların dolgun ve sağlıklı görünümü kadınların beden algısı imajını olumlu yönde etkilediği gibi fiziksel çekicilik için de önemli kıstaslardan biri olarak görülmektedir. Ancak çeşitli nedenlerle saçlar herkeste aynı gürlük ve çekicilikte olmayabilir. Saçlar bazı kadınlarda oldukça seyrek olmakta, kimi bölgelerde de saç kaybı nedeniyle açılmalar oluşmaktadır.

Kadınlarda gözlenen saç kayıpları; travmatik bir takım yaralanmalar, yanma gibi fiziksel travmalar, yarık izleri, saçkıran gibi hastalıklar ve genetik faktörlere bağlı gelişebilmektedir. Sebebi ne olursa olsun saçsızlık ve kafa derisinde görülen açılmış bölgeler kadınların psikolojisini olumsuz etkiler. Bu sebeple Tıp dünyası uzun zamanlardan beri saçsızlık probleminin erkek ve kadınlarda çözümünü araştırmış; son 20 yıl içinde de sorunun çözümüne yönelik son derece etkili ve doğal yöntemler geliştirmiştir. Saç ekimi yaygın plastik cerrahinin giderek yaygınlaşan ve popülerlik kazanan uygulama alanı halini almıştır.

Kadınlar Hangi Durumlarda Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saçsızlık ya da saçlarda seyrelme durumlarında saç ekimine karar verilmesi için öncelikle problemin sebebi araştırılmalıdır. Ciddi kronik hastalıklara bağlı gelişen saçsızlık probleminin çözümü öncelikle hastalıkların tedavisidir. Bu noktada hastalıkların tedavisi aynı zamanda saç dökülmelerinin de önüne geçebilmektedir.

Herhangi bir kronik hastalığa bağlı olmaksızın gelişen saçsızlık durumlarında kadın ya da erkek kalıcı ve son derece doğal uygulamalara olanak veren saç ekimi tedavisi yaptırabilirler.

Kadınlarda Saç Ekimi Nedir?

Saçların seyrelmesi ya da tamamen dökülmesi durumunda kalıcı ve doğal çözümler arayan kadınlar saç ekimine karar verebilirler. Bu nedenle de saç nakli yaptırmayı düşünerek; saç ekimi nedir? sorusunu sorabilirler. Operasyon hakkında doğru kanallardan ön bilgi sahibi olmak, hastaya rahat hissettirecektir. Saç ekimi düşünen ancak kaygı yaşayan hastalar, sağlık kuruluşlarına başvuru yaparak bilgi talebinde bulunabilirler.

Saç ekimi dökülmeye dirençli kıl köklerinin çoğunlukla ense bölgesi gibi alanlardan toplanarak dökülmenin ya da seyrelmenin olduğu kafa derisi bölgesine nakledilmesidir. Günümüzde son derece ilerlemiş teknolojilerle yapılmaktadır sncak saç ektirmek isteyen kadınlar; kadınlara saç ekimi yapılır mı?, saç ektirme kalıcı bir uygulama mıdır?, saç ekimi acıtır mı? gibi sorular nedeniyle kaygı yaşayabilirler.

Öncelikle bilinmesi gereken saç ekimi kadın ya da erkek olsun, sağlıklı tüm hastalarda yapılabilen ciddi bir cerrahi operasyondur. Dolayısıyla da lokal anestezi altında hastanın acı hissetmesi önlenerek uygulanır. Bunun yanında saç ekimi kalıcı ve başarı oranı son derece yüksek bir tedavidir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta; uygulamanın işin uzmanınca ve klinik ortamlarda son derece titiz biçimde yapılması gerektiğidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlar için çoğunlukla tıraşsız saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmektedir. Uzun saçlar kesilmeden, saçın seyrek ya da kayıp olduğu alanlara sağlıklı saç kökleri nakledilir.

Saç nakli öncesinde öncelikle hasta muayene edilmektedir. Ön görüşmede hastanın talepleri ve sağlık öyküsü alınır. Ayrıca kan tahlilleri yapılarak saç kaybının tedavi gerektiren ciddi bir sağlık sorunu ile ilgisi araştırılır. Hasta nakle uygunsa işlem konusunda bilgi verilir. Bu noktada kadınlara saç nakli ne kadar sürer, kadında ekilen saçlar ne zaman çıkar? gibi sorular sorulabilir. Kadınlar bu noktada saç ekiminde saçlar doğal görünür mü?, sorusunu da merak edebilirler.

Kadınlarda saç ekimi doğal sonuç vermektedir. Saçlar, 6 ile 9 saat süren bir işlemle nakledilebilir. Nakli izleyen ilk bir ay içinde ekilen saçlarda dökülme ve uyku fazı gerçekleşir. İkinci aydan itibaren ise sağlıklı, yeni saçların çıkmaya başladığı görülür.

Kadın saç ekimi teknikleri, günümüzde daha çok FUE ya da DHI olarak uygulanmaktadır. Uzun saçlar tıraşlanmamakta, yalnızca donür bölgede tıraş işlemi yapılmaktadır. FUE tekniği ile kadınlara saç ekimi, üç aşamada gerçekleştirilir:

  • Donör bölgeden dirençli saç kökleri yani greftler toplanır. Greftler özel bir solüsyonda korumaya alınır.
  • Ekilecek bölge lokal anestezi yapılarak kanallar açılmak suretiyle nakle hazırlanır.
  • Donör kıllar kanallara yerleştirilir.
  • Hasta genellikle iki saat içinde taburcu edilmektedir.
  • İyileşme döneminde çoğunlukla 5. gün ilk pansuman yapılır.

FUE saç ekimini choi pen cihazıyla iki aşamaya indiren DHI saç ekiminde ise toplanan kıllar aynı anda ekim bölgesine yerleştirilir. Hastanın saç yapısına uygun choi cihazlarına alınan sağlıklı kökler, kanal açılmadan uygulama bölgesine yerleştirilmektedir.